Ako funguje VPN – stručné vysvetlenie

Nech je to jednoduché a stručné. Predstav si scenár, v ktorom chceš poslať správu priateľovi, ktorý je od teba ďaleko. Existuje značná pravdepodobnosť, že niekto cudzí by mohol zachytiť a prečítať obsah správy. Ako ochranné opatrenie sa rozhodneš správu pred odoslaním zašifrovať. Napriek tomu by títo zlomyseľní sprostredkovatelia mohli stále dešifrovať informácie príjemcu a manipulovať s obsahom.

Pomocou VPN je možné zmeniť aj svoju IP adresu.

Najefektívnejšou stratégiou je preto šifrovanie správy aj údajov o príjemcovi. Na zachovanie súkromia celého procesu prenosu, resp. cesty, ukryješ zašifrovanú správu do inej zásielky, adresovanej osobe známej ako sprostredkovateľ. Sprostredkovateľ je vysoko dôveryhodná a prezieravá osoba a ty máte plnú dôveru v jeho diskrétnosť pri nakladaní s obsahom správy.

Ako zásielka postupuje smerom k splnomocnencovi, šifrovaná správa a adresa zostávajú skryté. Sprostredkovateľ nakoniec zásielku prijme, otvorí ju, dešifruje správu a údaje o príjemcovi a prepošle ju na správne miesto určenia. Preto vám blahoželáme, teraz ste pochopili funkčnosť virtuálnej privátnej siete.

Cez VPN – virtuálnu súkromnú sieť – si ako sprostredkovateľa môžeš vybrať server v inej krajine. Takže ak ideš na nejakú webstránku, tak tvoje dáta prichádzajú zo servera v inej krajine, a cieľová stránka si myslí, že si v krajine VPN serveru. Môžeš sa tak napríklad na Netflixe pozerať na obsah, ktorý na Slovensku nie je dostupný.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.