Ako sa teda píše zavináč? Symbol zavináč @ sa vyslovuje ako „at“. Zavináč sa používa neprieč celým internetom, najmä ako zavináč v e-mailových adresách alebo sociálnych sieťach ako zavináč @ tag na Instagrame. Ako sa píše zavináč ale záleží od toho, aký typ klávesnice používame. Zavináč sa inak píše na operačnom systéme Windows, a inak na systéme Mac. Písanie zavináča závisí aj od nastavenia používaného jazyku klávesnice, alebo či na svojom notebooku máte numerickú klávesnicu. Našťastie mám všetky možnosti písania zavináča a rád ťa to naučím!
Ako sa píše zavináč @ na Windows zariadení
Na klasickej Slovenskej alebo Českej klávesnici sa zavináč píše: CTRL + ALT + V
Na SK klávesnici sa dá zavináč tiež napísať: Pravý ALT + V alebo ALT + 64
Na Anglickej klávesnicí sa zavináč píše: Shift + 2 alebo Shift + `
Ako napísať zavináč na Mac zariadení
Na Mac zariadení sa zavináč dá napísať: Shift + 2
Ďalšia možnosť, ako môžete získať symbol zavináč je skopírovať ho. —> @
Čo je znak zavináč
Symbol „at“ alebo po slovensky zavináč je bežný internetový symbol. Slovenský názov zavináč vyplýva z jedla, ktoré tiež nazývame zavináč a tieto dve veci sa na seba podobajú. Pôvodný anglický názov at je však odvodený z latinského ad.
Anglické slova at by sme mohli preložiť ako na. Zavináč píšeme najčastejšie v emailovej adrese, napríklad stryko@stryko.sk
V angličtine by sme to teda prečítali ako stryko at stryko dot sk. V slovenčine najčastejšie čítame stryko zavináč strýko bodka sk. Čiže prenesený význam do slovenčiny by bol strýko na strýko.sk
V angličtine má znak zavináč oveľa väčší zmysel, čo sa týka čítania resp. významu. Môžme sa ale pozitívne pozastaviť nad tým, že nejaký vedúci povedal, že tomuto znaku budeme hovoriť zavináč, pretože práve ho mal pred sebou na tanieri. Zaujímavosťou môže byť, že v Nemčine sa symbolu zavináč hovorí aj strudel. Ak sa chceme ešte dozvedieť o jedle, v článku nezdravé jedlo sa pozeráme na skutočne nezdravé jedlá, o ktorých si možno ešte nevedel.
Zavináč sa prakticky začal písať už v prvých komerčných písacích strojoch. Dokonca sa už v roku 1889 tento symbol objavil na viacerých modeloch. Používal sa najmä v účtovníctve a v emailových adresách sa začal používať v 70. rokoch 20. storočia.
Zaujímavosti o znaku zavináč v iných svetových jazykoch
Aj keď v iných svetových jazykoch môžete napísať zavináč na klávesnici takým istým spôsobom, jeho hovorový názov je často zaujímavý. Je vskutku prekvapivé, ako mu hovoria, či už oficiálne alebo neformálne v iných jazykoch. Chcem sa s tebou podeliť o tie najvtipnejšie názvy symbolu zavináč.
V Arménčine mu vravia շնիկ (shnik), čo je v preklade šteniatko.
V Bieloruštine zavináč nazývajú сьлімак (šlimak), čiže slimák.
V kontinentálnej Číne sa mu okrem iného hovorí aj 小老鼠 (xiǎo lǎoshǔ) v preklade malá myš.
V Dánštine a iných severských jazykoch požívajú snabel-a, čo môžeme preložiť ako slonie kly a.
V Nemčine môžme postrehnúť výraz Klammeraffe, niečo ako pavúčia opica. Vraj to vyjadruje podobnosť, vraj znak @ vyzerá ako opičí chvost, ktorý chytá konár stromu.
V Gréčtine παπάκι znamená kačiatko.
V Grónsku si s názvom hlavu nelámali, používajú aajusaq, doslova preložené ako: niečo, čo vyzerá ako A.
V Maďarčine je kukac hravým synonymom pre červíka.
V Japončine je to atto māku (アットマーク), odvodené z anglického at mark, čo je v podstate do slovenčiny znak zavináč.
V Macedónčine sa nazýva мајмунче (majmunče), opičiatko alebo malá opica.
Norština narozdiel od ostatných škandinávskych jazykov používa slovo krøllalfa, ktoré môžme preložiť ako kučeravá alfa, alebo alfa vlnka.
V Poľštine slovo małpa znamená opica.
V Ruštine gavarja соба[ч]ка (sobačka), čo je po slovensky šteniatko.
A nakoniec nám blízky národ, v Srbsku sa používa лудо А (ludo A) v preklade šialené A.
Celá história znaku zavináč a odkedy sa píše
Úplne presný pôvod znaku zavináč je neznámy. Jedna teória je, že zavináč vytvorili mnísi, aby ušetrili miesto v rukopisoch a papieroch. V podstate tak skrátili slovo ad, latinské slovo pre na (niečom, niečo).
Ďalšia teória považuje za autorov Francúzskych spisovateľov, aby písaním zavináča ušetrili počet línií s perom, ktoré museli urobiť, aby napísali à, alebo at.
Prvý reálny nález napísaného znaku zavináč pochádza z listu, ktorý napísal Francesco Lapi v roku 1536. Obchodník z Florencie, Lapi, použil tento symbol ako jednotku merania, keď obchodoval s vínom. Pravdepodobne to spôsobilo to, že zavináč sa zapáčil aj iným obchodníkom, neskôr aj v potravinárstve a postupne sa dostal až do účtovníctva a bankovníctva.
Symbol používali na zápis ceny za kus. Napríklad, jablko 5@5, čiže 5 jabĺk, každé jablko za 5€, spolu teda 25€. Zavináč @ bol úspešný a dostal sa až do spomínaných komerčných písacích strojov okolo roku 1880. Význam vtedy ostal, čiže sa tým vyjadrovala cena za kus.
Zavináč sa písal, keď vyjadroval cenu za kus a zmenilo sa to až v roku 1971. Ray Tomlinos, informatický vedec, ktorý pracoval pre firmu BBN Technologies. V práci bol požiadaný o to, aby spájal sieťou počítače, v podstate predchodcom internetu, a aby sa dali medzi počítačmi posielať a prijímať správy.
Používal pri tom adresy, ktoré sa skladali z dvoch častí. Dali sa teda odosielať a prijímať správy. Tieto adresy sa skladali z dvoch častí, prvá bolo meno používateľa a druhá časť bolo identifikačné číslo počítača. Aby tieto dve časti rozdelil, rozhodol sa použiť znak zavináč.
Zhrnutie ako sa píše zavináč
Pevne dúfam, že si našiel to, čo si hľadal. Zavináč je naozaj často používaný znak, a znalosť jeho písania šetrí čas a energiu. Ak je niečo na internete naozaj dôležité, tak je to aj znak zavináč. Ako sa píše zavináč je jedna z otázok, ktoré prinášajú príznaky stresu, ktoré ti pomôžem zastaviť.
Takisto som sa pokúsil zhrnúť o tomto znaku čo najviac zaujímavých informácií, aby si nabudúce mohol zažiariť, keď budeš s niekým preberať ako sa píše zavináč.
Na SK klávesnici je to CTRL + ALT + V. Na ANG klácesnici alebo Mac zariadení je to SHIFT + 2. Prípadne si môžeš skopírovať tento zavináč: @ . Ďalšie spôsoby sa dozvieš v článku.
Mali ho prvé písacie stroje v roku 1889. Na internete a najmä v emailových adresách sa začal používať v 70. rokoch.
Najzaujímavejšie informácie o zavináči sú napríklad jeho história alebo jeho výslovnosť v iných jazykoch. Celý zoznam názvov z iných jazykov je v tomto článku, no prezradím, že v niektorých jazykoch je to šteniatko, šialené A alebo dokonca aj červík či opička.
Slovenský názov zavináč je odvodený z podobného jedla. V Češtine je to tiež zavináč.