Ako správne skladovať rôzne druhy potravín?

Správne skladovanie potravín vám pomôže udržať potraviny dlhšie čerstvé, znížiť množstvo odpadu a zabezpečiť bezpečnosť. Rôzne druhy potravín si vyžadujú rôzne spôsoby skladovania, aby sa zachovala ich kvalita a výživová hodnota. Tu je niekoľko tipov, ako správne skladovať rôzne druhy potravín.

Ovocie a zelenina

Väčšina ovocia a zeleniny by sa mala skladovať v chladničke, aby si zachovali čerstvosť. Niektoré druhy ovocia, ako sú banány, jablká a paradajky, je však najlepšie skladovať pri izbovej teplote, kým nedozrejú. Po dozretí ich môžete premiestniť do chladničky. Listovú zeleninu je potrebné umyť, osušiť a skladovať v uzavretej nádobe s papierovou utierkou, ktorá absorbuje vlhkosť.

Mliečne výrobky

Mliečne výrobky, ako je mlieko, syr a jogurt, by sa mali skladovať v najchladnejšej časti chladničky, zvyčajne v blízkosti zadnej časti. Mlieko udržiavajte pri teplote približne 4 °C a zabezpečte, aby bolo tesne uzavreté, aby neabsorbovalo pachy iných potravín. Syr by mal byť zabalený vo voskovom papieri alebo uložený v nádobe určenej na syr, aby mohol dýchať.

Mäso a ryby

Surové mäso a ryby skladujte v chladničke pri teplote nižšej ako 4 °C. Najlepšie je uchovávať ich na spodnej polici, aby sa zabránilo odkvapkávaniu šťavy na iné potraviny. Používajte vzduchotesné nádoby alebo ich pevne zabaľte do plastovej fólie. Ak chcete mäso a ryby skladovať dlhšie, zmrazte ich pri teplote -18 °C a označte ich dátumom zmrazenia.

Chlieb a pečivo

Chlieb a pečivo je najlepšie skladovať pri izbovej teplote na chladnom a suchom mieste. Uchovávanie chleba v škatuli na chlieb alebo v uzavretom plastovom vrecku pomáha zachovať jeho čerstvosť. Na dlhšie skladovanie môžete chlieb zamraziť a rozmraziť ho podľa potreby.

Suchý tovar

Suchý tovar, ako sú cestoviny, ryža, múka a obilniny, by sa mal skladovať vo vzduchotesných nádobách v chladnej a suchej špajzi. Pomôže to ochrániť ich pred vlhkosťou a škodcami. V špajzi udržiavajte poriadok a pravidelne kontrolujte dátumy spotreby, aby ste zabezpečili čerstvosť.

Oleje a koreniny

Oleje a koreniny skladujte na chladnom a tmavom mieste, aby ste zabránili ich žltnutiu. Olivový olej a iné citlivé oleje by sa mali uchovávať mimo dosahu tepla a svetla. Koreniny ako kečup, horčica a majonéza sa po otvorení môžu skladovať v chladničke, aby sa zachovala ich kvalita.

Konzervované a zaváraninové potraviny

Konzervované potraviny a potraviny v pohároch majú dlhú trvanlivosť a môžu sa skladovať v chladnej a suchej špajze. Po otvorení preložte obsah do uzavretej nádoby a uložte ho do chladničky. Nezabudnite nádoby označiť dátumom otvorenia.

Mrazené potraviny

Mrazené potraviny by sa mali skladovať pri teplote -18 °C, aby sa zachovala ich kvalita a zabránilo sa ich znehodnoteniu. Mrazničku udržiavajte usporiadanú a nepreťažujte ju, aby ste zabezpečili správnu cirkuláciu vzduchu. Zmrazené potraviny označte dátumom zmrazenia a snažte sa ich spotrebovať do niekoľkých mesiacov.

Dodržiavaním týchto tipov môžete správne skladovať rôzne druhy potravín a udržať ich čerstvé a bezpečné na konzumáciu. Správne postupy skladovania pomáhajú znižovať množstvo odpadu, šetriť peniaze a zabezpečiť, aby ste mali vždy po ruke kvalitné suroviny.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.