Ateizmus – význam, definícia, výhody, nevýhody, riziká

Čo je ateizmus? Etymologicky pochádza ateizmus z gréckeho slova „atheos“, čo znamená „bezbožný“. V dôsledku toho možno ateizmus v širšom zmysle chápať ako absenciu viery v akýchkoľvek bohov alebo duchovné entity. Je však dôležité poznamenať, že v starovekej gréckej učenosti sa pojem „ateizmus“ pôvodne používal ako výraz odsudzujúci, čo zhruba znamená „bezbožný“ alebo „impeachment“.

Kritika a popieranie metafyzickej viery

Z vedeckého hľadiska sa ateizmus chápe ako kritika a popieranie metafyzickej viery v bohov alebo duchovné entity. Zvyčajne sa odlišuje od teizmu, ktorý potvrdzuje reálnosť božstva a často sa snaží dokázať jeho existenciu. Okrem toho sa ateizmus odlišuje od agnosticizmu, ktorý ponecháva otvorenú otázku, či boh existuje, a vyznáva, že odpoveď zostáva nezodpovedaná alebo nezodpovedateľná.

Viacero dôvodov

Existujú rôzne dôvody, prečo ateisti neveria v existenciu bohov alebo nadprirodzených bytostí. Niektoré z týchto dôvodov zahŕňajú nedostatočné dôkazy na podporu akéhokoľvek náboženstva, považujú náboženstvo za nezmyselné, stratili vieru v predchádzajúce náboženstvo, žijú v nenáboženskej kultúre, nemajú záujem o náboženstvo, vnímajú náboženstvo ako nepodstatné pre svoj život, pozorujú škody spôsobené náboženstvami alebo vnímajú svet ako miesto nezlučiteľné s existenciou boha.

Ateisti často ako sekularisti

Je nevyhnutné poznamenať, že mnohí ateisti sa tiež označujú za sekularistov a sú proti akémukoľvek uprednostňovaniu organizovaného náboženstva. Okrem toho je možné byť ateistom aj veriacim. Je to zrejmé u niektorých prívržencov budhizmu, judaizmu a kresťanstva. Samotný ateizmus však nie je ani systém viery, ani náboženstvo. Aj keď niektoré náboženstvá môžu byť ateistické, napríklad niektoré sekty budhizmu, neznamená to, že ateizmus je náboženstvo. Ak by bol ateizmus náboženstvom, potom by sa nezbieranie známok mohlo považovať za koníček.

Ateizmus nie je náboženstvo

Aj keď ateizmus nie je náboženstvo, je chránený mnohými ústavnými právami, ktoré chránia náboženstvo. To neznamená, že ateizmus je náboženstvo; skôr to znamená, že úprimný nedostatok viery ateistov je chránený rovnakým spôsobom ako náboženské presvedčenie ostatných. Okrem toho môžu byť ateisti začlenení do medzináboženských skupín, ale toto začlenenie neznamená, že ateizmus je náboženským presvedčením. Niektorí ateisti môžu na svoju identifikáciu používať pojmy ako agnostik, humanista, sekulárny, voľnomyšlienkár alebo iné a tieto pojmy sú platné ako sebaidentifikátory. Mnohí ateisti sa však dôrazne zasadzujú za používanie termínu „ateizmus“ alebo „ateista“, aby sa presne odpovedalo na danú otázku.

Nie všetci ateisti

Je dôležité uvedomiť si, že nie všetci ateisti zastávajú rovnaké zásady alebo doktríny. Jediným spoločným znakom ateistov je absencia viery v bohov. V skutočnosti sa niektoré z najpútavejších debát vedú medzi samotnými ateistami, pretože nemajú spoločný systém viery, sväté písmo ani ateistického vodcu. V dôsledku toho sa ateisti často nezhodnú na rôznych otázkach a myšlienkach. Ateisti pochádzajú z rôznych prostredí a zahŕňajú širokú škálu viery, presvedčení a identít. Existujú naprieč politickým spektrom a zahŕňajú príslušníkov všetkých rás a komunity LGBTQ+. Ateistov možno nájsť v mestských, prímestských a vidieckych komunitách na celom svete.

Iba popieranie Boha nie je adekvátne

Je potrebné poznamenať, že definovať ateizmus ako popieranie boha alebo bohov a ako opak teizmu je z viacerých dôvodov neadekvátne. Po prvé, nie všetci teológovia obhajujúci kresťanskú vieru, judaizmus alebo islam sa označujú za obhajcov teizmu. Napríklad teológ Paul Tillich, vplyvná osobnosť 20. storočia, považuje boha teizmu za modlu a Boha nepovažuje za bytosť, ale skôr za bytie ako také, za základ existencie a zmyslu. Aj keď Tillichove názory môžu byť svojrázne a predmetom diskusií, jeho odmietanie teizmu pri zachovaní viery v Boha nie je v súčasnej teológii ničím výnimočným.

Po druhé, nie všetci teisti sa snažia dokázať alebo stanoviť existenciu Boha racionálnymi prostriedkami. Mnohí teisti považujú takéto dôkazy za nemožné a niektorí, ako napríklad Johann Hamann a Søren Kierkegaard, ktorí zastávajú fideistické presvedčenie, tvrdia, že aj keby takéto dôkazy boli možné, podkopali by vieru. Tvrdia, že viera si vyžaduje prijatie Božej existencie len na základe viery, pričom si uvedomujú riziká s tým spojené. Skutočná viera si podľa nich vyžaduje skrytú povahu Boha a jeho konečnú realitu prijatú skôr na základe viery než na základe dôkazov.

Popieranie nie čisto existencie

Nie každé popieranie Boha je popieraním jeho existencie. Niektorí jednotlivci popierajú Boha a zároveň sú si istí jeho existenciou. Buď odmietajú to, čo vnímajú ako jeho autoritu, tým, že sa nepodriaďujú jeho vôli, alebo žijú svoj život, akoby neexistoval. Títo jednotlivci popierajú Boha iným spôsobom ako spochybňovaním jeho existencie. Nie sú však ateistami, pokiaľ ich mylne nenazývame praktickými ateistami. Nie sú to ani agnostici, pretože nespochybňujú Božiu existenciu, ale popierajú ju rôznymi spôsobmi.

Zhrnutie

Ateizmus znamená absenciu viery v bohov alebo duchovné entity. Je odlišný od teizmu a agnosticizmu a zahŕňa rôzne pohľady a prostredia. Ateisti majú rôzne dôvody pre svoju absenciu viery a samotný ateizmus nie je systém viery ani náboženstvo. Ateisti sú chránení ústavnými právami podobnými tým, ktoré chránia náboženské presvedčenie. Je veľmi dôležité, aby sa pri oslovovaní ateistických názorov presne používal pojem „ateizmus“ alebo „ateista“ a aby sa uznalo, že ateisti sa môžu v rôznych otázkach a myšlienkach líšiť.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.