Postimpresionizmus – význam, definícia, výhody, nevýhody, riziká

Postimpresionizmus, prevažne francúzsky umelecký smer, vznikol v rokoch 1886 až 1905 ako reakcia na impresionizmus, ktorý sa zameriaval na naturalistické zobrazovanie svetla a farieb. Postimpresionizmus rozšíril impresionistický projekt skúmaním nového umeleckého územia, pričom lyrickým spôsobom evokoval jemné zmeny a rozptyly prírodného svetla a atmosféry. Toto hnutie predznamenalo fovistické, kubistické a expresionistické hnutia, ktoré nasledovali.

Renomovaní umelci ako Paul Cezanne, Paul Gauguin, Georges Seurat a Vincent van Gogh predstavovali výrazné prúdy postimpresionistickej inovácie. Cezanne bol priekopníkom syntetizmu, ktorý spájal pozorovanie prírody s emóciami na plátne prostredníctvom zjednodušených, plochých foriem, ktoré predchádzali kubizmu. Gauguin sa ponoril do oblasti imaginácie a počas plodných rokov strávených v Polynézii viedol primitivistické hnutie. Seurat rozvíjal pointilizmus, pričom používal drobné bodky čistej farby na vytvorenie komplexných kompozícií. Van Gogh vyvinul hlboko osobný a emocionálne rezonujúci štýl, ktorý ovplyvnil expresionistické hnutia nasledujúceho storočia.

Vplyv a odkaz postimpresionizmu možno vidieť v dielach umelcov, ktorí boli priamo ovplyvnení jeho princípmi. Ikonické dielo Edvarda Muncha „Výkrik“ bolo inšpirované Van Goghovým expresívnym používaním farieb a gest. Henry Matisse experimentoval s pointilizmom a ďalšími postimpresionistickými farebnými teóriami predtým, ako sa stal zakladateľskou osobnosťou. Maliarske krajinky Georgesa Braqua sa nakoniec premenili na kubistické abstrakcie. Nespočetné množstvo súčasných umelcov vrátane Thea van Doesburga, Balthasara Klossowského (Balthusa) a Red Groomsa priznáva svoj dlh voči postimpresionistom.

Je pozoruhodné, že originály postimpresionistických obrazov patria medzi najdrahšie predávané umelecké diela vôbec. Diela ako Van Goghove „Kosatce“ a „Les Alyscamps“ a Cezanneovi „Kartári“ sa na aukciách vydražili za viac ako 50 miliónov dolárov. Títo majstri postimpresionizmu sú významne zastúpení vo verejných zbierkach po celom svete vrátane Metropolitného múzea umenia, Múzea Solomona R. Guggenheima v New Yorku a Musee d’Orsay a Musee de l’Orangerie v Paríži.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.