Sionizmus – zionizmus – význam, definícia, výhody, nevýhody, riziká

Sionizmus, náboženské a politické hnutie, zohral významnú úlohu pri založení židovského štátu v dnešnom Izraeli. Vychádza z historických a biblických väzieb židovského národa na región, najmä na oblasť Kanaánu, známu ako Svätá zem alebo Palestína. Cieľom sionizmu bolo vytvoriť židovskú vlasť, priviesť Židov z celého sveta späť do krajiny ich predkov na Blízkom východe a obnoviť Izrael ako centrum židovskej identity.

Aj keď niektorí kritici považujú sionizmus za agresívnu a diskriminačnú ideológiu, hnutie úspešne realizovalo vytvorenie židovskej domoviny v štáte Izrael. História sionizmu sa datuje od zničenia Druhého chrámu v Jeruzaleme Rimanmi v roku 70 n. l., čo viedlo k rozptýleniu Židov po celom svete a poklesu židovskej populácie v regióne. Následne sa v Palestíne počas moslimských výbojov a Osmanskej ríše stal dominantným náboženstvom islam.

Opozícia asimilačného hnutia Heskeller

Koncom 19. storočia sa objavila opozícia voči asimilačnému hnutiu Haskeller, ktoré viedol Theodor Herzl, rakúsko-maďarský novinár a filozof. Herzl zvolal v roku 1897 prvý sionistický kongres, na ktorom vyhlásil cieľ vytvoriť židovský domov v Palestíne. To znamenalo začiatok politického sionizmu, ktorý získal podporu západoeurópskych vlád, najmä po dohode o vytvorení židovského štátu v historickej Palestíne.

Prvotným cieľom sionizmu bolo získať čo najväčšiu časť historickej Palestíny, čo zahŕňalo podporu masovej migrácie európskych Židov do tohto regiónu. Napriek týmto snahám a nárastu antisemitizmu v Európe arabské obyvateľstvo v Palestíne stále prevyšovalo počet Židov. V roku 1948 David Ben-Gurion vyhlásil založenie štátu Izrael a tvrdil, že bude slúžiť ako bezpečný národný domov pre Židov na celom svete.

Kritici porovnávajú sionizmus s kolonializmom

Kritici tvrdia, že sionizmus funguje ako forma kolonializmu, pričom poukazujú na násilné vysídľovanie pôvodných Palestínčanov a výstavbu nelegálnych osád na okupovaných územiach. Balfourova deklarácia, ktorú vydala britská vláda v roku 1917, vyjadrila podporu vytvoreniu židovského domova v Palestíne. Táto deklarácia, ktorá bola súčasťou mandátu pre Palestínu vydaného Ligou národov v roku 1923, poverila Veľkú Britániu vytvorením židovskej národnej domoviny v tomto regióne.

Súvisiace: čo je postkolonializmus alebo čo je neokolonializmus.

Počas druhej svetovej vojny čelili Židia prenasledovaniu a smrti počas ruských pogromov a nacistickej vlády, pričom sa odhaduje, že počas holokaustu zahynulo šesť miliónov Židov. Po vojne sionistickí vodcovia aktívne presadzovali myšlienku nezávislého židovského národa. Po skončení britského mandátu v Palestíne vyhlásil Izrael v roku 1948 nezávislosť.

Vzostup sionizmu v Izraeli

Vzostup sionizmu viedol k významnému prisťahovalectvu Židov do Izraela. Do roku 1949 sa do regiónu presťahovalo viac ako 249 000 židovských osadníkov. Počet židovských obyvateľov v Izraeli vzrástol z približne 500 000 v roku 1945 na 5,6 milióna v roku 2010. V súčasnosti žije v Izraeli približne 43 % svetových Židov.

V priebehu rokov sa sionizmus vyvíjal a v rámci hnutia vznikli rôzne ideologické smery vrátane politických, náboženských a kultúrnych perspektív. Medzi samozvanými sionistami existujú nezhody týkajúce sa základných princípov, pričom sa líšia náboženská oddanosť a postoje k otázkam správy vecí verejných a územia.

Zatiaľ čo zástancovia sionizmu ho vnímajú ako útočisko pre prenasledované menšiny a príležitosť na obnovenie židovských osád, kritici tvrdia, že diskriminuje nežidov a porušuje práva Palestínčanov. Proti sionizmu sa stavajú Arabi a Palestínčania, ako aj niektorí medzinárodní Židia, a niektorí spochybňujú jeho spojenie so židovským náboženstvom. Napriek kontroverziám a výzvam sionizmus nepochybne zohral úlohu pri posilňovaní židovskej populácie v Izraeli.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.