Syndikalizmus a anarchosyndikalizmus – význam, definícia, výhody, nevýhody, riziká

Pojem „syndikalizmus“, známy aj ako „anarchosyndikalizmus“, pochádza z francúzskeho slova „syndicat“, čo v preklade znamená odborový zväz, zvyčajne na miestnej úrovni.

Podobný význam majú aj ekvivalentné slová v španielčine, portugalčine a taliančine „sindicato“, resp. Následne sa na označenie odborovej organizácie v širšom zmysle používa francúzsky výraz „syndicalisme“.

Význam syndikalizmu

Syndikalizmus v najširšom výklade je hnutie presadzujúce priamu akciu robotníckej triedy na odstránenie kapitalistického systému vrátane štátu. Jeho cieľom je vytvoriť spoločenský poriadok založený na pracujúcich organizovaných vo výrobných jednotkách. Zjednodušene povedané, syndikalizmus je revolučný prúd v rámci ľavého krídla robotníckeho hnutia, ktorý sa usiluje o združovanie robotníkov podľa odvetví a presadzovanie ich požiadaviek prostredníctvom štrajkov. Konečným cieľom je získať kontrolu nad výrobnými prostriedkami a hospodárstvom ako celkom.

Kde prekvitalo

Je veľmi dôležité poznamenať, že syndikalistické hnutie prekvitalo predovšetkým vo Francúzsku v rokoch 1900 až 1914 a malo významný vplyv v Španielsku, Taliansku, Anglicku, krajinách Latinskej Ameriky a inde. Do konca prvej svetovej vojny však prestalo byť silnou a dynamickou silou, Aj keď v Európe zostalo reziduálnou silou až do druhej svetovej vojny.

Vývoj syndikalizmu

Syndikalizmus sa vyvinul zo silných anarchistických a protiparlamentných tradícií vo francúzskej robotníckej triede. Bol silne ovplyvnený učením anarchistu Pierra Josepha Proudhona a socialistu Augusta Blanquiho. A koncom 19. storočia ho ako doktrínu rozvinuli niektorí vodcovia francúzskeho odborového hnutia.

Viacerí vedci vrátane Ralpha Darlingtona, Marcela Van Der Lindena a Wayna Thorpa používajú termín „syndikalizmus“ na rôzne organizácie alebo prúdy v rámci odborového hnutia, ktoré sa neidentifikovali ako syndikalistické. Používajú ho na označenie „jedného veľkého odborára“ alebo „priemyselných odborárov“ v Severnej Amerike a Austrálii. Tiež „Larkinistov“ v Írsku a skupín, ktoré sa identifikujú ako revoluční priemyselníci, revoluční odborári, anarchosyndikalisti alebo radcovia.

Konkrétne zoskupenia

Patria sem napríklad Priemyselní robotníci sveta v Spojených štátoch. Tí tvrdili, že ich priemyselný unionizmus je lepší typ revolučnej organizácie práce ako ten, ktorý navrhovali syndikalisti. Van Der Linden a Thorpe používajú pojem „syndikalizmus“ na označenie všetkých revolučných, priamo-akčných organizácií.

Darlington navrhuje, aby sa syndikalizmus definoval ako „revolučný odborový organizmus“. On a Van Der Linden tvrdia, že je opodstatnené zoskupiť takúto širokú škálu organizácií, pretože ich podobné spôsoby činnosti alebo praxe prevažujú nad ich ideologickými rozdielmi.

Súvisiaci článok Vyvracia teória subjektívnej hodnoty syndikalizmus?

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.