Teizmus v najširšom zmysle slova je filozofický svetonázor, ktorý uznáva závislosť existencie, vrátane fyzických entít, organizmov a jednotlivcov, od jedného samostatne existujúceho Boha, ktorý si zaslúži uctievanie. Jednoducho povedané, teizmus tvrdí, že všetky konečné veci závisia od najvyššej alebo konečnej reality.
Konečná realita
V judaizme, kresťanstve a islame sa táto konečná realita často označuje ako Boh. Je dôležité poznamenať, že teisti majú rôzne názory na povahu Boha a jeho vzťah k rôznym poriadkom existencie. Zjednocujú sa však proti deistom, ktorí vylučujú zjavenie a božský zásah do poriadku sveta, ako aj proti panteistom, ktorí stotožňujú Boha s týmito poriadkami.
Teistický transcendentný stvoriteľ
Teisti tvrdia, že Boh ako transcendentný stvoriteľ zostáva nedeliteľnou jednotou, pričom udržiava rády existencie v súlade s ich možnosťami a svojimi konečnými cieľmi. Pri formulovaní svojich názorov si filozofickí teisti uvedomujú početné problémy, ktoré bránia ľudskému hľadaniu pravdy, dobra, krásy a svätosti. Uvedomujú si rozdiel medzi konečným tajomstvom bytia a tajomstvami, ktoré sa stávajú jasnejšími s postupujúcim ľudským chápaním. Aj keď uznávajú obmedzenosť pochopenia tajomstva bytia, teisti sa usilujú odhaliť najlepšie náznaky vzťahu medzi konečnou skutočnosťou, sebou samými a kvalitou svojej existencie.
Skúsenosti s božským
V dejinách teizmu a monizmu sa bežne tvrdí, že bezprostredné skúsenosti s božským majú najväčšiu autenticitu. Slúžia ako inšpirujúce zdroje pravdy o konečnom skutočnom. Tieto náboženské skúsenosti sa často považujú za významnejšie než tvrdenia založené na racionálnych, morálnych a estetických skúsenostiach. Vzhľadom na protichodné nároky rôznych náboženských skúseností vrátane skúseností mystikov však väčšina filozofických teistov nepriznáva náboženským vnemom svojvoľnú prioritu pred inými interpretáciami skúseností.
Smerovanie teistického myslenia sa zameriava na zlepšenie pochopenia povahy Boha a základných atribútov, ktoré vyjadrujú jeho transcendentnosť a bezprostrednosť.