E-mailová služba Gmail od spoločnosti Google oslávi na prvého apríla 20 rokov. Spolu s oslavou tohto významného míľnika spoločnosť Google iniciuje aj nové bezpečnostné opatrenia, ktoré budú využívať používatelia služby Gmail na celom svete. Obchodníci, ktorí sa snažia osloviť používateľov služby Gmail, však musia tieto zmeny vziať na vedomie, inak môžu čeliť následkom, ktoré nie sú na smiech.
„Ak má používateľ Googlu problém s e-mailom, tak my tiež“ – Sergey Brin
Spoločnosť Google 1. apríla 2004 oznámila, že spúšťa e-mailovú službu. V tom čase sa to mohlo zdať ako žart, pretože v tlačovej správe sa uvádzalo, že e-mail, a nie vyhľadávanie, je aktivitou číslo jeden na internete a spoločnosť Google vytvára webmailovú službu založenú na vyhľadávaní ako odpoveď na sťažnosť používateľov. O dvadsať rokov neskôr je však Gmail nesporným kráľom elektronickej pošty a odhaduje sa, že ho využíva 1,2 miliardy používateľov.
V roku 2024 bude zrejme najväčším problémom používateľov služby Google v súvislosti s elektronickou poštou množstvo nevyžiadaných správ, ktoré im prichádzajú. Či už ide o marketingové správy z inak dávno zabudnutých poštových zoznamov alebo odberov noviniek, alebo o nefalšovaný spam, a dokonca aj o e-maily, ktoré prichádzajú plné škodlivého obsahu určeného na podvod a krádež. Preto sa zdá byť vhodné, aby sa spoločnosť Google týmto problémom zaoberala. Práve tu prichádzajú na rad nové bezpečnostné pravidlá pre odosielateľov hromadných e-mailov na osobné účty Gmail.
Nové bezpečnostné pravidlá pre hromadných odosielateľov Gmailu nadobúdajú účinnosť 1. apríla
Spoločnosť Google definuje hromadných odosielateľov ako tých, ktorí odoslali „takmer 5 000 správ“ na kontá Gmail v priebehu 24 hodín. Túto definíciu musia e-mailoví marketéri pozorne sledovať, pretože ich správy sa im budú vracať späť, ak nebudú dodržiavať nové prísne požiadavky na overovanie. V neposlednom rade je klasifikácia hromadného odosielateľa po jej uplatnení trvalá. Stačí raz prekročiť hranicu a ste navždy považovaný za hromadného odosielateľa. Niektorí si možno myslia, že nové pravidlá môžu obísť odosielaním e-mailov z množstva nekalých subdomén, ale spoločnosť Google to má ošetrené: všetky správy z rovnakej primárnej domény sa započítavajú bez ohľadu na implementované subdomény.
Nové požiadavky na overovanie, ktoré boli zavedené, v skutočnosti len nariaďujú niečo, čo by už mal robiť každý skutočný a profesionálny obchodník. Patrí sem používanie overovania správ na základe domény, hlásení a zhody, DomainKeys Identified Mail a Sender Policy Framework na overenie, že ich správy pochádzajú z deklarovaného zdroja. Podľa produktového manažéra skupiny Gmail Neila Kumarana tento krok pomôže odstrániť medzery, ktoré útočníci využívajú na ohrozenie všetkých, ktorí používajú e-mail. Aj keď to nie je zaručené riešenie na zabránenie spamu a škodlivému obsahu e-mailov, do značnej miery prispieva k tomu, že naše schránky Gmail budú bezpečnejšie a menej spamové. Stále však existuje hrozba, na ktorú si treba dávať pozor a ktorá sa nazýva SubdoMailing a ktorú treba zvážiť.
Aj keď zavedenie týchto nových bezpečnostných pravidiel pripomína čerešničku na torte k 20. narodeninám služby Gmail, treba poznamenať, že sa vzťahujú len na e-maily odoslané majiteľom osobných účtov Gmail, a nie na účty Google Workspace. Všetko, čo pomáha znižovať počet podvodov a nevyžiadanej pošty, si zaslúži pochvalu.