Kyberšikana – čo to je a čo s ňou robiť

Vysvetlíme, čo je kyberšikana alebo kybernetické šikanovanie a aké sú charakteristiky jednotlivých typov. Tiež ako kyberšikane predchádzať.

Kyberšikana je pravidelná, neodbytná a zlomyseľná agresia.

Čo je kyberšikanovanie?

Kyberšikana je využívanie digitálnych platforiem a médií na spôsobenie emocionálneho a psychického násilia voči jednotlivcovi alebo skupine jednotlivcov prostredníctvom neustálych osobných útokov, zverejňovania súkromných informácií alebo nepravdivých informácií, spravidla zo strany agresorov chránených anonymitou.

Vzhľadom na všadeprítomnosť internetu a technologických médií v živote na začiatku 21. storočia spôsobuje tento typ obťažovania obeti značnú mieru utrpenia, stresu, poníženia a iných viac či menej závažných foriem citového utrpenia, ktoré môžu viesť aj k závažným ochoreniam. Z tohto dôvodu môže kyberšikanovanie v niektorých prípadoch a v niektorých právnych predpisoch predstavovať trestný čin.

Pod kyberšikanou možno chápať mnohé digitálne praktiky, vo všeobecnosti však ide o praktiky vykonávané v digitálnom prostredí anonymnými (alebo neanonymnými) aktérmi priamo voči jednotlivcovi alebo ich skupine, a to pravidelne, neodbytne a zlomyseľne.

Okrem toho skutočnosť, že šikanujúci a obeť nemajú priamy fyzický kontakt, ešte viac zvýrazňuje násilnosť tohto činu, pretože bráni vzniku akejkoľvek stopy empatie alebo súcitu zo strany šikanujúceho, keď uvažuje o utrpení obete v priamom prenose.

Typy kyberšikanovania

Existujú rôzne formy kyberšikanovania, z ktorých mnohé dostali neologizmus ako názov v snahe typizovať ich a urobiť ich rozpoznateľnejšími. Ide o tzv:

Psychické obťažovanie. Spočíva vo verejnom, neustálom a zlomyseľnom diskvalifikovaní osoby, odhaľovaní a/alebo zveličovaní jej slabých stránok a nedostatkov alebo v systematickom cenzurovaní jej komentárov a intervencií na online socializačných platformách. Cieľom tohto postupu je ponížiť druhú osobu a poškodiť jej sebavedomie tým, že sa pred ostatnými cíti odhalená alebo nespravodlivo napadnutá.

Kyberstalking. Ide o praktiku známu ako prehrabávanie sa v digitálnych informáciách obete s cieľom nájsť staré, dôverné alebo osobné informácie, ktoré možno použiť na útok, odhalenie, zosmiešnenie atď. obete.

Pedofilné prenasledovanie alebo grooming. V tomto prípade ide o sériu správania, ktoré vykonáva dospelá osoba s cieľom získať si dôveru maloletej osoby s cieľom sexuálne ju zviesť. Môže sa to diať otvorene alebo prostredníctvom maskovania a úskokov, ktorých cieľom je maloletého zmiasť a presvedčiť ho, že komunikuje s osobou rovnakého veku alebo blízkou osobou.

Sexuálne vydieranie. Zvyčajne ide o vydieranie, zastrašovanie alebo vydieranie osoby jednou alebo viacerými osobami, ktoré nejakým spôsobom získali intímny materiál (fotografie, videá, správy atď.). Často k nemu dochádza zo strany bývalých partnerov, ktorí zverejňujú intímny obsah ako formu pomsty, a možno ho považovať za druh rodovo podmieneného násilia vzhľadom na to, že v prevažnej väčšine prípadov je obeťou žena.

Ohováranie na sociálnych sieťach. Prostredníctvom digitálnych nástrojov a falošných účtov sa mnohí prenasledovatelia zapájajú do ohováračských kampaní, karikujú alebo podnecujú lynčovanie osoby, a to buď tým, že sa za ňu vydávajú, falošne ju obviňujú, alebo zverejňujú dôverné údaje (adresy, telefónne čísla), aby dostávali nevyžiadané telefonáty alebo správy.

Komunikačné bombardovanie. Ide o hovory, správy alebo iné druhy komunikácie, ktoré sú poskytované masívnym, neodbytným a zdrvujúcim spôsobom na sociálnych sieťach, v rámci videohier alebo služieb videohovorov, zasielania správ a e-mailov. Tieto správy nemajú iný účel ako urážať, napádať a trýzniť obeť, často ako dynamická pomsta alebo údajný trest.

Ako možno kyberšikane predchádzať?

Hoci nikto nie je vyňatý z rizík kyberšikanovania, riziká sú často väčšie pre deti a mladých ľudí. Tí sú v rámci svojho citového života viac závislí od technológií a menej pripravení na zvládanie rizík s tým spojených. Hlavnou stratégiou boja proti kyberšikanovaniu tak bude vždy informovanie a vzdelávanie o zodpovednom používaní tzv. To znamená:

V prípade detských alebo mládežníckych obetí bude úzka komunikácia medzi rodičmi a deťmi umožňovať, aby boli rodičia prví, kto o tom vie. Je kľúčové, aby rodičia vedeli, s kým a ako ich deti komunikujú, rovnako ako na ulici.

Zoznámte sa s používanými technologickými platformami: ich rizikami, profilmi a možnosťami ochrany súkromia, aby ste si mohli nastaviť účty čo najbezpečnejšie a s ohľadom na našu individualitu a súkromie. V prípade maloletých by za to mali byť zodpovední ich rodičia alebo opatrovníci.

Vypracovať bezpečnostné stratégie pre technologické účty a zariadenia, rovnako ako sú určené na ochranu domácnosti alebo osobného majetku: silné heslá, antivírusový softvér a informovaný úsudok o tom, ako riskovať online. Kľúčové je vyhýbať sa škodlivému softvéru a škodlivým stránkam.

V prípade online obťažovania vyhľadajte príslušné orgány a okamžite prerušte kontakt s obťažovateľmi: zablokujte, stlmte zvuk, nahláste nevhodné správanie správcom webových stránok alebo v najhoršom prípade dočasne pozastavte účet obete a jej účasť v digitálnom priestore.

Vyhnite sa dobrovoľnému šíreniu citlivých, dôverných alebo kompromitujúcich materiálov na sociálnych sieťach. Týka sa to erotického materiálu (najmä ak odhaľuje tvár alebo iné identifikovateľné znaky), telefónnych čísel, e-mailových adries, poštových adries atď. Na sociálnych sieťach by sme nemali zverejňovať nič, čo by sme neprezradili cudziemu človeku na ulici.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.