Theranos bol startup zo Silicon Valley, ktorý sľuboval revolúciu v zdravotníctve vďaka inovatívnej technológii testovania krvi. Spoločnosť, ktorú v roku 2003 založila Elizabeth Holmes, mladá podnikateľka a odpadlíčka zo Stanfordu, si rýchlo získala pozornosť pre svoje ambiciózne ciele. Podporilo ju veľa významných celebrít a osobností z finančného odvetvia.
Dôležité dátumy
2003: Elizabeth Holmes založila spoločnosť Theranos, ktorá sa zaoberá zdravotníckymi technológiami, s cieľom revolučne zmeniť testovanie krvi prostredníctvom miniatúrnych testovacích zariadení.
2010: Časopis Forbes označil Elizabeth Holmes za najmladšiu samostatnú miliardárku a na základe jej tvrdení o prelomovej technológii ocenil spoločnosť Theranos na 4,5 miliardy dolárov.
2013: Wall Street Journal vyšetrovanie – investigatívny seriál Wall Street Journal vyvolal pochybnosti o presnosti a životaschopnosti technológie spoločnosti Theranos.
2016: Sankcie zo strany CMS – Centrum pre zdravotnú starostlivosť a lieky (CMS) uvalilo na spoločnosť Theranos sankcie. Zakázalo Holmesovej vlastniť alebo prevádzkovať laboratórium na dva roky.
2018: Obvinenia SEC – Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) obvinila Holmes a bývalého prezidenta spoločnosti Theranos Ramesha „Sunnyho“ Balwaniho z rozsiahleho podvodu za to, že od investorov získali viac ako 700 miliónov dolárov, pričom ich klamali o technológii spoločnosti.
2018: Elizabeth Holmes bola obvinená z federálneho trestného činu vrátane podvodu a sprisahania s cieľom spáchať podvod za svoju úlohu v škandále spoločnosti Theranos.
2021: V septembri sa začal trestný proces s Elizabeth Holmes, významný právny míľnik v jej prípade.
O čom bol Theranos
Technológia testovania krvi spoločnosti Theranos sa zakladala na malej vzorke krvi odobratej z prsta. Sľubovala rýchlejšie, lacnejšie a presnejšie výsledky testov ako tradičné metódy testovania krvi. Čoskoro sa však objavili otázky o presnosti a spoľahlivosti technológie a spoločnosť bola obvinená z klamania investorov a zákazníkov.
V roku 2015 investigatívna správa novinára Johna Carreyroua odhalila závažné nedostatky v technológii Theranos a vyvolala obavy o praktiky spoločnosti. Správa viedla k sérii právnych a regulačných opatrení proti spoločnosti Theranos a nakoniec viedla k jej pádu.
CEO Theranosu Elizabeth Holmes bola v roku 2018 obvinená z viacerých podvodov a sprisahania. V súčasnosti ju čaká súdny proces. Prípad si získal širokú pozornosť pre svoje dôsledky pre riadenie spoločností, etiku a zodpovednosť v technologickom odvetví.
Príbeh spoločnosti Theranos je varovným príbehom o rizikách prehnanej reklamy a skresľovania informácií vo svete startupov. Slúži ako pripomienka dôležitosti transparentnosti, zodpovednosti a etického vedenia v podnikaní. Zdôrazňuje potrebu náležitej starostlivosti pri hodnotení nových technológií a produktov.
Ale pozor
Nebol to iba finančný podvod. Testy boli údajne veľmi nepresné – niektorí pacienti teda nedostali správnu diagnózu, alebo ju nedostali včas. Naopak, zdravým ľuďom mohli testy zobraziť neexistujúce diagnózy. Ohrozenie života a zdravia zákazníkov je asi to najhoršie na celej histórii Theranosu a Elizabeth Holmes.
Niečo pozitívnejšie? Odporúčam si prezrieť aj históriu spoločnosti Apple alebo históriu Amazonu.