Zinok je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v rôznych telesných funkciách. Vrátane rastu a vývoja, zdravia imunitného systému, hojenia rán a syntézy DNA. Nachádza sa v rôznych potravinách vrátane mäsa, morských kôrovcov, mliečnych výrobkov, strukovín, orechov a celozrnných výrobkov. Napriek jeho širokej dostupnosti je však nedostatok zinku v mnohých častiach sveta stále významným problémom pre zdravie obyvateľstva.
Zinok pôsobí ako kofaktor pre viac ako 300 enzýmov v tele, ktoré sa podieľajú na viacerých biochemických dráhach vrátane syntézy bielkovín, delenia buniek a expresie génov. Je tiež nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému, pretože pomáha udržiavať integritu a funkciu imunitných buniek, ako sú neutrofily, prirodzené imunitné bunky a T-bunky. Okrem toho zinok zohráva kľúčovú úlohu pri hojení rán, pretože je potrebný na syntézu kolagénu a správnu obnovu tkaniva.
Zinok ako dirigent tela
Dôležitosť zinku sa dá prirovnať k úlohe dirigenta v orchestri. Tak ako dirigent koordinuje pohyby všetkých hudobníkov, aby vznikla nádherná symfónia, zinok pomáha koordinovať rôzne biologické procesy v tele a podporuje tak celkové zdravie a pohodu.
Napriek dôležitosti zinku trpí jeho nedostatkom mnoho ľudí na celom svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je nedostatok zinku významným problémom verejného zdravia v rozvojových krajinách. Problémy majú najmä malé deti a tehotné ženy. Zinok je totiž nevyhnutný pre správny rast a vývoj. Nedostatok zinku v strave môže viesť k spomaleniu rastu, oneskorenému pohlavnému dozrievaniu a poruchám imunitného systému.
Okrem vplyvu na rast a vývoj sa nedostatok zinku spája aj so zvýšeným rizikom infekčných ochorení. Ide o napríklad zápal pľúc, hnačku a maláriu. Zinok je totiž nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému a jeho nedostatok môže oslabiť schopnosť organizmu bojovať proti infekciám.
Nedostatok zinku
Jedným zo spôsobov, ako si predstaviť dôsledky nedostatku zinku, je prirovnať ho k autu bez oleja. Tak ako auto nemôže správne fungovať bez oleja na mazanie rôznych častí, ani telo nemôže správne fungovať bez zinku. Ten podporuje rôzne biologické procesy. Nedostatok zinku môže časom spôsobiť, že sa telo rozkladá a stáva sa náchylnejším na choroby.
Našťastie, nedostatku zinku sa dá ľahko predchádzať správnou výživou. Medzi potraviny s vysokým obsahom zinku patrí mäso, mäkkýše, mliečne výrobky, strukoviny, orechy a celozrnné výrobky. Biologická dostupnosť zinku v týchto potravinách sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je napríklad prítomnosť fytátov, ktoré môžu brániť vstrebávaniu zinku. Preto môže byť potrebné konzumovať viac potravín bohatých na zinok, aby sa splnila denná potreba organizmu.
Ďalším spôsobom, ako zabezpečiť dostatočný príjem zinku, je používanie doplnkov stravy. Doplnky zinku sú dostupné v rôznych formách vrátane tabliet, kapsúl a tekutín. Pri užívaní doplnkov zinku je však potrebné postupovať opatrne, pretože nadmerný príjem môže viesť k toxicite a nepriaznivým účinkom na zdravie. Odporúčaná denná dávka zinku sa líši v závislosti od veku, pohlavia a stavu tehotenstva, ale vo všeobecnosti sa pohybuje v rozmedzí 8 až 11 miligramov denne pre dospelých.
Štúdie preukázali, že doplnky zinku môžu byť prospešné pri rôznych zdravotných ťažkostiach vrátane prechladnutia, akné a vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Dôkazy o týchto prínosoch sa však rôznia a na určenie optimálnej dávky a dĺžky užívania doplnkov zinku pri rôznych zdravotných stavoch je potrebný ďalší výskum.
O potenciálnych prínosoch suplementácie zinkom sa dá uvažovať aj tak, že ju porovnáme s užívaním multivitamínov. Tak ako multivitamín môže pomôcť podporiť celkové zdravie a pohodu poskytovaním základných živín, doplnky zinku môžu pomôcť vyplniť akékoľvek medzery v strave a podporiť rôzne telesné funkcie.