Každoročne sa na celom svete spotrebuje neuveriteľné množstvo viac ako 100 000 ton kofeínu. Pre predstavu, toto množstvo sa rovná hmotnosti 14 Eiffelových veží. Väčšina tohto kofeínu sa prijíma prostredníctvom kávy a čaju, ale nachádza sa aj v iných zdrojoch, ako sú limonády, čokoláda, kofeínové tabletky a dokonca aj nápoje predávané ako bezkofeínové.
Je známe, že kofeín zvyšuje pocit bdelosti, sústredenia, šťastia a energie, pričom často pôsobí proti účinkom nedostatku spánku. Nie je však bez nevýhod. Môže zvyšovať krvný tlak a vyvolávať pocity úzkosti. Napriek týmto potenciálnym negatívnym vplyvom zostáva kofeín najrozšírenejšou drogou na svete. Ako presne však funguje, aby nás udržal v bdelosti?
Kofeín z rastlín
Kofeín má pôvod v rastlinách, kde plní niekoľko funkcií. Vo vysokých koncentráciách, aké sa nachádzajú v listoch a semenách niektorých druhov, pôsobí ako toxín na hmyz. Naopak, keď sa konzumuje v menších množstvách, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v nektári, môže pomôcť hmyzu zapamätať si a znovu navštíviť kvety.
Spôsob, akým kofeín pôsobí na ľudský organizmus, je celkom fascinujúci. Pôsobí ako stimulant centrálneho nervového systému a udržiava nás v bdelom stave tým, že v našom tele potláča molekulu vyvolávajúcu spánok, známu ako adenozín. Naše telo potrebuje neustály prísun energie, ktorá sa získava rozkladom ATP, vysokoenergetickej molekuly. Pri tomto procese sa uvoľňuje adenozín, chemický základ ATP.
Neuróny v našich mozgoch majú receptory ideálne prispôsobené adenozínu. Keď sa adenozín naviaže na tieto receptory, spustí sériu biochemických reakcií, čo spôsobí, že neuróny budú horieť pomalšie a zníži sa uvoľňovanie kritických signálnych molekúl mozgu. To vedie k pocitu ospalosti.
Kofeín ako antagonista adenozínových receptorov môže tento proces narušiť. Môže sa viazať na adenozínové receptory vďaka ich podobnej molekulárnej štruktúre, ale neaktivuje ich. Tým účinne blokuje adenozínové receptory, inhibuje proces vyvolávajúci spánok, a tým stimuluje bdelosť.
Kofeín a pozitívne emócie
Okrem toho kofeín môže posilniť pozitívne emócie. Niektoré neuróny majú adenozínové receptory prepojené s receptormi pre dopamín, molekulu spojenú s pocitmi potešenia. Za normálnych okolností, keď sa adenozín viaže na tieto spárované receptory, môže brániť dopamínu v obsadení jeho miesta, čím narúša jeho funkciu zlepšujúcu náladu. Kofeín však nemá rovnaký účinok a umožňuje dopamínu voľne sa viazať.
Štúdie naznačujú, že účinky kofeínu na adenozínové a dopamínové receptory by mohli mať dlhodobý prínos pre zdravie, čo by mohlo znížiť riziko ochorení, ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba a niektoré druhy rakoviny. Okrem toho kofeín môže zvýšiť schopnosť tela spaľovať tuky. Niektoré športové organizácie sa dokonca domnievajú, že športovcom poskytuje nespravodlivú výhodu, čo vedie k obmedzeniu jeho konzumácie. V rokoch 1972 až 2004 museli olympijskí športovci udržiavať koncentráciu kofeínu v krvi pod stanovenou úrovňou, aby mohli súťažiť.
Nie iba pozitívne účinky
Nie všetky účinky kofeínu sú však prospešné. Aj keď môže zlepšiť bdelosť a náladu, môže tiež zvýšiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak, spôsobiť zvýšené močenie alebo hnačku a prispieť k nespavosti a úzkosti. Okrem toho treba brať do úvahy aj vplyv potravín a nápojov, v ktorých sa kofeín nachádza.
Je zaujímavé, že ľudský mozog sa dokáže prispôsobiť pravidelnej konzumácii kofeínu. Ak sú receptory adenozínu trvalo blokované, telo to kompenzuje tým, že ho produkuje viac. V dôsledku toho môže adenozín aj v prítomnosti kofeínu signalizovať mozgu, aby sa vypol. Táto adaptácia môže časom viesť k zvýšenej spotrebe kofeínu, pretože na dosiahnutie rovnakej úrovne bdelosti je potrebné zablokovať viac adenozínových receptorov.
Ak náhle prestanete konzumovať kofeín, môžete sa stretnúť s nepríjemným abstinenčným stavom. Dochádza k tomu, pretože adenozín, ktorý normálne konkuruje kofeínu, má množstvo receptorov. Následne sa adenozín prepne do nadbytku, čo vedie k príznakom, ako sú bolesti hlavy, únava a depresívna nálada. V priebehu niekoľkých dní sa však prebytok adenozínových receptorov zníži, čo umožní vášmu telu znovu sa prispôsobiť. Výsledkom je, že opäť získate svoju obvyklú úroveň bdelosti, a to aj bez príjmu najpopulárnejšieho stimulantu na svete.