Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi predstavil svoje prvé elektrické vozidlo a začal prijímať objednávky.
Na podujatí šéf technologického gigantu Lei Jun uviedol, že cena štandardného modelu SU7 bude 215 900 juanov (29 872 USD; 23 663 GBP) a verzia Max bude stáť 299 900 juanov.
Firma tvrdí, že počas prvých 27 minút predaja dostala viac ako 50 000 objednávok.
Vstup spoločnosti Xiaomi na trh s elektromobilmi prichádza v čase, keď sa celosvetovo spomalil rast predaja, čo vyvolalo cenovú vojnu.
Tento krok znamená, že technologický gigant sa postavil proti konkurentom v oblasti elektrických vozidiel vrátane spoločností Tesla a BYD. Základná cena modelu 3 od spoločnosti Tesla v Číne je 245 900 jüanov.
Pán Lei tiež uviedol, že SU7, ktorý sa porovnáva s modelmi Taycan a Panamera od Porsche, bude mať minimálny dojazd 700 km, čím prekoná model 3 od Tesly, ktorý má dojazd 567 km.
Firma dúfa, že operačný systém SU7 zdieľaný s jej telefónmi, notebookmi a inými zariadeniami osloví existujúcich zákazníkov.
Podľa výskumnej spoločnosti Counterpoint je Xiaomi tretím najväčším predajcom smartfónov na svete s trhovým podielom približne 12 %.
SU7, ktorý Xiaomi teasuje od minulého roka, vyvolal prirovnania k modelom športových automobilov Porsche Taycan a Panamera.
Vyrábať ho bude jednotka štátnej automobilky BAIC Group v závode v Pekingu, ktorý dokáže vyrobiť až 200 000 vozidiel ročne.
„Aj keď dostať sa tak ďaleko je samo o sebe celkom úspech, konečným úspechom by bolo preukázať, že existuje spotrebiteľský trh pre Xiaomi ako značku inteligentných elektrických vozidiel,“ povedal Bill Russo zo spoločnosti Automobility pre BBC.
Ako náznak problémov, ktorým čelia technologické firmy, ktoré chcú vyrábať elektrické vozidlá, výrobca iPhonov Apple minulý mesiac údajne zrušil svoje plány na výrobu elektromobilu.
Pán Russo dodal, že vstup spoločnosti Xiaomi na automobilový trh odráža jej dôveru „v relevantnosť ich značky“ v Číne, zatiaľ čo Apple nevidí dostatočný potenciál na trhu s elektromobilmi mimo Číny.
Spoločnosť Xiaomi uviedla, že v priebehu nasledujúcich 10 rokov investuje do svojho podnikania v oblasti vozidiel 10 miliárd USD (7,9 miliardy GBP).
„Čínsky trh s elektromobilmi je veľmi vyspelý a vytvára veľmi stabilný ekosystém pre výrobcov elektromobilov,“ povedal Abhishek Murali z výskumnej spoločnosti Rystad Energy.
„Napríklad dodávateľský reťazec batérií je veľmi silný a aj nabíjacia sieť v krajine sa rozrastá, aby uspokojila rastúci prísun EV.“
Uvedenie prvého automobilu Xiaomi prichádza v čase, keď sa na čínskom trhu s elektrickými vozidlami zintenzívňuje cenová vojna.
Spoločnosť Tesla, na čele ktorej stojí multimiliardár Elon Musk, v posledných mesiacoch znížila cenu svojich automobilov v Číne o tisíce dolárov, keďže miestni konkurenti, ako napríklad najpredávanejší výrobca elektrických vozidiel na svete BYD, znížili ceny.
Najväčší automobilový trh na svete je už teraz preplnený, takže Xiaomi je jedným z mála nových potenciálnych účastníkov, ktorí získali súhlas úradov, keďže úradníci sa snažia obmedziť prílev nových hráčov.
Začiatkom tohto týždňa spoločnosť BYD vykázala rekordný ročný zisk, ale uviedla, že rast sa ku koncu minulého roka spomalil.
Šanghajský výrobca elektromobilov Nio v stredu znížil svoju prognózu dodávok v prvom štvrťroku, keďže spotrebitelia obmedzili výdavky v dôsledku oslabenia hospodárskeho rastu Číny.
Americký gigant v oblasti elektromobilov Tesla má na budúci týždeň oznámiť údaje o dodávkach za prvé tri mesiace roku 2024.
Vlády na celom svete zároveň vyvíjajú tlak proti dovozu elektrických vozidiel vyrábaných v zahraničí.
V utorok Peking začal konanie o urovnaní sporu proti USA na pôde Svetovej obchodnej organizácie s cieľom napadnúť „diskriminačné dotácie“ v rámci amerického zákona o znižovaní inflácie.
Európska únia medzitým začala vyšetrovanie, či čínske vládne dotácie pomohli výrobcom elektromobilov v tejto krajine podhodnotiť ceny modelov vyrobených v Európe.