Z akého materiálu sú eurové mince.
Už sme videli, že päťcentová minca je vyrobená z ocele a pokrytá tenkou vrstvou medi, ktorá umožňuje, aby redoxnou reakciou reagovala s katiónom Ag(I) a pokryla sa kovovým striebrom. Rovnakým spôsobom sa vyrábajú aj jednocentové a dvojcentové mince.
Oceľ potiahnutá meďou alebo meďou je registrovaná ochranná známka ako Copperweld (CCS, oceľ potiahnutá meďou). Má niektoré výhody; napríklad spája vodivosť a odolnosť medi voči korózii s mechanickou pevnosťou ocele. Proces, ktorý sa vykonáva pri vysokých teplotách a tlakoch, zabezpečuje, že meď zostane rovnomerne spojená s oceľovým jadrom. Okrem toho, že zliatina CCS je mechanicky pevnejšia ako plná meď, je lacnejšia ako plná meď.
Pokiaľ ide o mince v hodnote 10, 20 a 50 centov, ktoré sú pozlátené, materiál, z ktorého sú vyrobené, je „severské zlato“, zliatina, ktorá napriek svojmu názvu neobsahuje zlato ani jeho stopy, ale 88 % medi, 5 % hliníka, 5 % zinku a zvyšné 2 % cínu.
Zloženie 1 eurových a 2 eurových mincí
Mince 1 a 2 eurá sú vyrobené z dvoch rôznych zliatin. Vonkajšia časť 1-eurovej mince a vnútorná časť 2-eurovej mince (t. j. zlatá minca) je vyrobená z niklu a mosadze, zliatiny niklu a mosadze (75 % medi a 25 % zinku). Hoci alpaka (alebo nemecké striebro) je zliatinou tých istých kovov, niklu, medi a zinku, odlišný pomer týchto kovov dodáva niklovej mosadzi zlatú farbu a je kvalitnejšia ako alpaka, pretože obsahuje vyšší podiel niklu. Niklová mosadz je veľmi tvrdá zliatina, rovnako ako nehrdzavejúca, s farbou podobnou mosadzi, ale svetlejšou. Hoci je drahá, používa sa na razbu mincí, pretože ich robí odolnými a tiež ťažko falšovateľnými.
Pokiaľ ide o striebornú časť týchto mincí (vnútorná časť na minciach 1 euro a vonkajšia časť na minciach 2 eurá), vyrába sa z meďnatého niklu, zliatiny medi a niklu (zvyčajne v pomere 75 % – 25 %) s určitými prímesami, ktoré ju stabilizujú, ako sú železo a mangán. Zaujímavosťou je, že napriek veľkému podielu medi je strieborná. Táto zliatina je dokonca odolná voči korózii morskou vodou.